Yazarların kitaplarını on gün öncesinden temin edip öğrencilere dağıtarak okumalarını sağlayan Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya 'Bir medeniyeti gelecek nesillere ve yüzyıllara taşıyacak en önemli unsur kitaptır. TYB Sakarya Şubesiyle birlikte Adapazarı'nda yaşayan  yüzlerce gencimizi bu şehrin 23 yazarıyla buluşturuyoruz. Bunun gençlerimiz ve geleceğimiz adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. TYB ile ortak çalışmalarımızı yıl boyu devam ettirmek arzusundayız.' dedi.
 
TYB Sakarya Şubesi Başkanı Prof. Dr. Hasan Sağlam ise, '01 Nisan 2009'da Adapazarlı yazar Fahri Tuna öncülüğünde kurulan şubemizde bu sene 10. yılımızı idrak ediyoruz. 10'uncu yılımızda 10 büyük program planladık. İlki olan 'Yazarlar Okullarda'yı 2 mayıs perşembe günü (bugün) itibarıyla gerçekleştiriyoruz. Yazarlarımız okullarda yüzlerce Adapazarlı gençle edebiyatı sanatı medeniyetimizi konuşacak. Bugünün gündemini kitap okumak yazmak oluşturacak. Hedefimiz dolu dolu bir onuncu yıl geçirmek. Bu güzel destek ve ortaklık için Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya ve ekibine, okul müdürü ve öğretmenlerine, etkinliğimize katılmakta olan 23 yazarımıza ve yarınlarımızın teminatı olan yüzlerce gencimize çok teşekkür ediyorum. ' dedi.
 
'TYB li Yazarlar Okullarda' Projesi çerçevesinde 2 mayıs 2019 perşembe günü saat 14.00'te 23 yazar Adapazarı'nın 15 lisesi ve 8 ortaokulunda yazarların kitaplarını okumuş gençlerle bir araya gelerek söyleşiler düzenlenmiş olup, söyleşilerin sonunda ise yazarlar öğrencilerin kitaplarını imzaladı.